Охрид

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 9 оздравени лица од Охрид

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, при што се регистрирани 144 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Туризам

Covid-19

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 9 оздравени лица од Охрид

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, при што се регистрирани 144 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Локална Самоуправа

Денескка ќе заседава градскиот совет

Денеска ќе заседава градскиот совет

Охрид, 25. август 2020 (ОХРИДПРЕС) – Денеска од 11:00 часот ќе се одржи 46-та седница на охридскиот совет. Градските избраници меѓу другото ќе треба да дадат согласност за формирање на паралелки

Дебрца

Преподобен Симеон Столпник, во Дебрца денес се пеело семето за есенската сеидба

Преподобен Симеон Столпник, во Дебрца денес

Охрид, 14. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1-ви септември, Преподобен Симеон Столпник. По

Струга

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 9 оздравени лица од Охрид

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, при што се регистрирани 144 нови

Хроника

Пријава за жител на струшко Лабуништа кој се однесувал агресивно кон

Струга, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – На 17-ти септември 2020 година, во 12:10 часот на улицата „Пролетерски бригади“ во Струга, 27-годишниот Е.Д. од струшкото село Лабуништа го нарушил

Партии

Образование

Царовска: Можно е да се одложи наставата со физичко присуство за учениците од прво до трето одделение

Царовска: Можно е да се одложи наставата со физичко присуство за учениците

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Наставата со физичко присуство можно е да не почне на 1-ви октомври, но онлајн наставата сигурно ќе почне на тој ден, кажа во Собранието

Култура

Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“ в недела ќе настапи на фестивалот „Тетовски хорски одзиви“

Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“ в недела ќе настапи на фестивалот

Охрид, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“, по традиција ќе настапи на Меѓународниот фестивал „Тетовски хорски одзиви“ – ТЕХО. Ова е 29-то изданеие на

Екологија

ЕСМ: Езерото се празни поради чистење на истекот на реката Црн Дрим во Струга

ЕСМ: Езерото се празни поради чистење на истекот на реката Црн Дрим во Струга

Охрид, 17. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Од Електрани на Македонија (ЕСМ) објаснуваат дека Охридското Езеро се празни поради чистење на истекот на реката Црн Дрим во Струга, откако периодов

Здравје

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени и 9 оздравени лица од Охрид

144 нови случаи на COVID-19, 2 новозаболени лица од Охрид

Скопје, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, при што се регистрирани 144 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за

Економија

Во јули во Охрид издадени шест одобренија за градба

Во јули во Охрид издадени шест одобренија за градба

Охрид, 18. септември 2020 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на месец јули, во Охрид биле издадени шест одобренија за  градба, објавија од Државниот завод за статистика. Во 5 случаи како инвестотор се

Интервју